Czy chcesz mieć stanowisko kierownicze?

Jeżeli chcesz zarabiać więcej, to być może rozważasz stanowisko kierownicze czy menedżerskie.

Czy zastanawiałaś się nad tym, czy faktycznie jesteś na to zdecydowana? Czy zastanawiałaś się nad wszystkimi konsekwencjami?

Pozwól, że przytoczę tu cytat z Biblii:  “Istotnie, komu dużo dano, od tego dużo się będzie żądać.” (Łukasz 12:48). Niezależnie od twojego światopoglądu te słowa warte są rozważenia. Z przywilejami wyższych stanowisk nierozerwalnie związana jest odpowiedzialność…

Chciałam Cię więc zapytać czy jesteś na nią przygotowana? Czy świadomie podjęłaś decyzję, że to jest twoja droga zawodowa?

Warto znaleźć odpowiedź na to pytanie, zanim wiatr zawodowej historii zawieje Cię w miejsce, w którym będziesz nieszczęśliwa. Jako kobiety, często nie byłyśmy przygotowane do roli lidera i przywódcy. Co nie oznacza, że nie jest to droga dla Ciebie, albo że nie będziesz w tej roli po prostu świetna. W różnych miejscach na moim blogu znajdziesz wiele wskazówek jak być skutecznym przywódcą i jakie są sekrety kobiet na najwyższych światowych pozycjach. Chcę Cię tylko namówić, abyś świadomie podjęła decyzję. Są bowiem także inne drogi szczęśliwego i skutecznego życia, np. w roli wysokiej klasy specjalisty albo niezależnego konsultanta czy trenera.

Pozwól, że przytoczę tu historię „Miecza Damoklesa”:

Określenie wywodzi się od losu jaki spotkał Damoklesa, dworzanina tyrana Syrakuz Dionizosa Starszego. Dionizjos postanowił unaocznić swój los schlebiającemu mu Damoklesowi, który nazywał go najszczęśliwszym ze śmiertelników. Zaproponował pochlebcy, aby ten na jeden dzień wcielił się w rolę władcy. Pozwolił mu nawet położyć się na swoim złotym łożu w pełnej przepychu komnacie i ucztować. Dionizjos nad łożem Damoklesa nakazał jednak zawiesić na końskim włosie ostry miecz. Miało to unaocznić niebezpieczeństwa czyhające na Dionizjosa i kruchość jego potęgi. Gdy Damokles spojrzał w górę i zobaczył wiszący nad sobą miecz, ubłagał Dionizjosa, by wolno było mu odejść. Odtąd już nie zazdrościł tyranowi.

Czy zastanawiałaś się nad tym, że stanowiska kierownicze oznaczają, że musisz być skutecznym przywódcą dla swojego zespołu, podejmować trudne i nieprzyjemne decyzje? Najkrócej mówiąc, to oznacza, że nie wszyscy będą Cię lubić.

Proponuję Ci zatem ćwiczenie. Szczerze odpowiedz na pytania:

 

  • DLACZEGO JA CHCĘ ZOSTAĆ PRZYWÓDCĄ? 
  • Czy jestem zdecydowana nie tylko korzystać z przywilejów, ale także wziąć na swoje barki odpowiedzialność? 
  • Co jest w tym dla mnie ważnego? 
  • Czy jestem gotowa na to dziś? 
  • Czego jeszcze chcę i powinnam się nauczyć, by czuć się lepiej przygotowaną do pełnienia funkcji menedżerskich?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci znacznie lepiej zaplanować kolejne kroki rozwojowe.

0 Responses to “Czy chcesz mieć stanowisko kierownicze?”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.