Jak dostać podwyżkę (część 2)

Jeśli chcesz skutecznie poprosić o podwyżkę to proponuję wybierz raczej styl partnerski niż konfrontację z szefem.

Stwórz sytuację, w której zaprosisz szefa na kawę lub na nieformalne spotkanie i zapytaj, jak on/ona ocenia twoją wartość dla firmy. Zakładam, że wypracowałaś już wcześniej własne poczucie, ile jesteś warta. To dobry punkt wyjścia dla dalszej rozmowy.

Oczywiście to pytanie „Powiedz, ile według Ciebie jestem warta dla firmy? Ile powinnam zarabiać?” nie zawsze jest wystarczająco  skuteczne. Być może nadejdzie czas, gdy będziesz musiała podjąć bardziej stanowczą decyzję w oparciu o wiedzę rynkową jaką będziesz już miała. Jeżeli ocena twoja i szefa będą się zdecydowanie różnić możesz wtedy powiedzieć: „Szanuję twoją decyzję, ale jestem przekonana, że warta jestem więcej i jeżeli nie znajdziemy wspólnej płaszczyzny, to będę musiała rozejrzeć się za nowymi możliwościami na rynku”. To uczciwe postawienie sprawy i przy dobrze, wcześniej odrobionym zadaniu domowym (czyli naprawdę wiesz ile jesteś warta i co rynek może Ci zaproponować) – ryzyko, które ponosisz jest ograniczone.

Masz jeszcze inne możliwości. Proponuję porozmawiaj uczciwe z przełożonym i powiedz, że jesteś zainteresowana podwyżką, powiedzmy 30% w stosunku do tego co masz dzisiaj, w jakimś rozsądnym czasie. Zapytaj szefa – co się musi wydarzyć, kim musisz się stać, jakie kompetencje musisz mieć, czy jakie zadania wykonywać dla firmy, aby twoje oczekiwania się spełniły. To da szanse twojemu przełożonemu, aby stać się partnerem w tym procesie. Może zasugeruje jakie szkolenia musisz zrobić i jak działać.

To też wspaniała okazja, aby razem zaplanować twoją przyszłą karierę. Widziałam takie działania wielokrotnie i wiem z doświadczenia, że jest to możliwe i skuteczne.

Może się także okazać, że wcale nie chcesz stać się taką osobą, która ma możliwość zarabiania w tej firmie pieniędzy, o których myślisz. Wierz mi, że ta wiedza jest niezwykle cenna i może być decydująca dla twojej przyszłości. Dla mnie taka informacja była momentem zwrotnym w życiu.

0 Responses to “Jak dostać podwyżkę (część 2)”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.