Po co mi coach albo doradca?

W Polsce nie ma mody na osobistych psychologów, psychoterapeutów czy doradców. Co nie oznacza, że mądrzy ludzie nie szukają rozsądnego wsparcia!

Po co wszystkie błędy robić samodzielnie i ponownie odkrywać zdefiniowane wcześniej rozwiązania? W każdym razie ja staram się korzystać w każdej dziedzinie mojego życia z pomocy specjalistów i coachów, także definiując i realizując swoje życiowe czy zawodowe cele. Dzięki temu po prostu osiągam je szybciej i skuteczniej. W konsekwencji – zarabiam więcej.

Cóż, twoja decyzja jak bardzo chcesz być skuteczna i efektywna w swoich działaniach…

Rozejrzyj się wokół, a szybko spostrzeżesz, że ludzie sukcesu mają swoich doradców. Często kilku. Spójrz w głąb świata sportu – Ci którzy są na szczycie korzystają ze wsparcia trenerów, coachów, psychologów. Ci, którzy spadają, często chwile wcześniej doszli do wniosku, że poradzą sobie sami…

W Polsce niewielu ludzi przyznaje się, że ma osobistego doradcę, coacha czy mentora. Łatwo jednak zachować dyskrecję, gdyż poprzez internet można dotrzeć do największych i najbardziej doświadczonych coachów z całego świata i często prowadzą oni bardzo efektywne wsparcie przez telefon.

I proponuję Ci – od razu wyrzuć do kosza mit, że Cię nie stać!

Na rynku znajdziesz coachów i doradców od stawki… zero złotych, ponieważ są to osoby, które potrzebują nabrać praktyki, potrzebują ćwiczyć i gromadzić pozytywne referencje – do stawki ponad 2500 złotych za sesję, w przypadku doświadczonych coachów, pracujących z menedżerami na najwyższych stanowiskach. Wszystko zależy od twoich priorytetów.

Kiedy się zdecydujesz, to nie śpiesz się z wyborem doradcy czy coacha. Wsparcie takiego profesjonalisty będzie skuteczne, jeżeli będzie on (czy też ona) odpowiadał Ci charakterem, stylem pracy, wiedzą i doświadczeniem. Przede wszystkim pytaj, szukaj i porównuj.

Pojęcie doradztwo funkcjonuje na polskim rynku od dawna i przypuszczam, że każdy ma wyobrażenie co to oznacza. Spłycając proces można doradztwo określić jako podawanie rozwiązań lub sugestii działania, które pozwolą skuteczniej realizować założone cele.

Coaching to nowa branża rozwijająca się na rynku. To także swoista odpowiedź na słabości drzemiące w „doradztwie”. Osobiście, głęboko wierzę w skuteczność coachingu, który pozwala klientowi zdefiniować najlepsze dla niego rozwiązania. W swojej pracy coacha widziałam zdumiewające dowody skuteczności tego procesu.

Ale oczywiście, tak jak różne narzędzia mają różne zastosowania, tak też zarówno doradztwo, jak i coaching są potrzebne w wachlarzu metod wspierania innych. W kolejnych wpisach podam Ci informacje co się dzieje podczas coachingu oraz na co warto zwracać uwagę przy wyborze coacha czy też osobistego doradcy.

Kiedy czujesz się chora idziesz do lekarza szukając porady, kiedy masz ból zęba odwiedzasz dentystę, aby dobrze zainwestować pieniądze poszukasz doradcy finansowego. Kiedy chcesz świadomie wprowadzić zmianę w życiu najczęściej rozmawiasz z przyjaciółką…

Zadaj sobie dziś pytanie dlaczego nie szukasz wsparcia doświadczonego profesjonalisty, wtedy gdy podejmujesz ważne decyzje życiowe, chcesz skutecznie i szybko zmienić pracę, czy zrealizować swoje marzenia? Jakie jeszcze mity i przekonania potrzebujesz zmienić, aby przestać uczyć się na własnych błędach tylko wykorzystać cudze?

0 Responses to “Po co mi coach albo doradca?”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.