5 kroków do skutecznej zmiany

Wiele zmian w życiu podejmujesz świadomie i z pełną w danym momencie determinacją, że wytrwasz.

Zrzucasz zbędne kilogramy, postanawiasz robić codziennie kilkuminutową gimnastykę, albo rzucasz palenie.

Czy zawsze udaje Ci się wytrwać do końca i osiągnąć swój założony sukces? 

Pomogę Ci dziś zrozumieć jakie są niezbędne składniki sukcesu,  bez których wrócisz do starych przyzwyczajeń, gdy emocjonalna krzywa zmiany osiągnie swój dołek.

W zapisie „Czy rozumiesz emocjonalna krzywą zmian?”  oraz „Dlaczego ludzie nie lubią zmian” wyjaśniam emocje towarzyszące zmianom. Obrazki przedstawiające krzywą zmian oraz „5 składników sukcesu” znajdziesz w kursie „Skuteczne wprowadzanie zmian w życiu”, do którego dostęp dostaniesz po zapisaniu się na mój biuletyn. Jeżeli jeszcze nie prenumerujesz mojego biuletynu, to serdecznie zachęcam do zapisania się.

Recepta na skuteczne wprowadzanie zmian w życiu nie jest skomplikowana i trudno zanegować jej logikę:

1. Krok pierwszy – Skoncentruj się na Celu.

Po pierwsze musisz bardzo jasno rozumieć cel, jaki chcesz osiągnąć. Cel musi być konkretny, realistyczny, ważny dla Ciebie, określony w czasie i mierzalny, tak aby można ocenić, kiedy osiągasz swój sukces.

  • Nie wystarczy sobie powiedzieć – np. Chcę mieć lepsze zarobki. 
  • Musisz swój cel sprecyzować – np. Chcę zarabiać więcej niż dziś o 10% i osiągnąć ten pułap do końca bieżącego roku.

Pamiętaj jednak o tym, że cel musi być realistyczny. Zapytaj siebie – Jak bardzo wierzę, że to osiągnę? (powiedzmy w skali 1-10).  Postaw sobie cel, w który wierzysz przynajmniej na poziomie 7-8 (czyli ambitny, ale możliwy).

2. Krok drugi – Zdobądź potrzebną wiedzę i umiejętności.

Nie jest odkryciem, że jeżeli nie potrafisz czegoś zrobić – to osiągnięcie celu, będzie przypominać grę na loterii. Samo postanowienie, by lepiej zarabiać jeszcze nie doprowadzi do celu. Dowiedz się czy jest to możliwe w twoim aktualnym miejscu pracy i co musiałoby się w tym celu wydarzyć (przeczytaj „Jak dostać podwyżkę: część 1 oraz część 2„). Zdobądź niezbędne kwalifikacje, jeżeli musisz zmienić pracodawcę i szukać lepszej pracy.

3. Krok trzeci – Upewnij się, że masz wystarczającą motywację, a jeżeli potrzeba pracuj nad jej wzmocnieniem.

To czego najczęściej brakuje osobom wprowadzającym zmiany w swoim życiu to właśnie motywacja. Zapalają się na chwilę, a potem gasną jak zapałki. Bez motywacji twoje szanse na przejście przez proces zmian i związane z tym wyjście poza strefę komfortu są nikłe i wątłe. Ile możesz z siebie dać, ile poświęcisz (czasu, wysiłku, energii), aby zdobyć lepsze zarobki?

Zadaj sobie pytanie: Jak bardzo chcę osiągnąć założony cel? Oceń w skali 1-10. Jeżeli ocena spada poniżej 7-8, to proponuję zmienić cel. Poszukaj czegoś co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Szkoda energii. Więcej o motywacji przeczytasz na „Jak wzmacniać swoją motywację”.

4. Krok czwarty – Miej Plan

Większość ludzi zaczyna działanie spontanicznie. Nie ma żadnego przemyślenia,  co, jak i kiedy zrobi najpierw, a co potem. Czy trzeba tłumaczyć jaki jest tego efekt? Raz stawiasz wóz przed koniem, a drugim razem stoisz nad przepaścią i robisz jeden odważny krok naprzód.

Zapisz swój plan – pozwoli Ci to sprawdzić, czy wszystkie aspekty zostały uwzględnione, czy masz wystarczające środki i zasoby, czy masz struktury wsparcia i czy w końcu masz plan alternatywny, gdy coś pójdzie nie po twojej myśli.

5. Pozostał już tylko krok piąty – Zacznij Działać.

Zmiany, o których Ty decydujesz nie zrobią się same. To właśnie Ty je musisz wprowadzić do swojego życia.

Najczęściej najtrudniej jest zacząć. No, a potem wytrwać w konsekwencji.

0 Responses to “5 kroków do skutecznej zmiany”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.