Emocjonalna krzywa zmian.

Każdy z nas przechodzi przez zmiany w życiu. Są jego nieodłączną częścią. Jeżeli coś w życiu jest pewne – to właśnie zmiana.

Zmianom, zawsze towarzyszą emocje. Dziś chciałabym Ci pomóc zrozumieć krzywą emocji, aby przejście przez jakąkolwiek zmianę było dla Ciebie łatwiejsze.

Jeżeli jeszcze nie prenumerujesz mojego biuletynu to zachęcam do zapisania się. W powitalnym mailu ode mnie dostaniesz dostęp do e-kursu „Skuteczne wprowadzanie zmian w życiu”, gdzie krzywa zmian jest pokazana i opisana. Zapraszam!

Ciekawa jestem jaki jest twój stosunek do zmian? Lubisz je, szukasz ich czy boisz się i ich unikasz?

Przez całe życie przechodzisz przez zmiany. Towarzyszą Ci burzliwe zmiany związane z rozwojem biologicznym – dojrzewanie, dorastanie, a kiedyś w przyszłości starzenie się. Przeżywasz mniejsze i większe zmiany wprowadzane świadomie w życie – nowa praca, małżeństwo, ale także zakup samochodu, mieszkania i rzucanie palenia. Nie unikniesz też zmian niespodziewanych i bardzo niechcianych, jak śmierć najbliższych, jakieś niepowodzenie finansowe, czy wpływ kryzysu gospodarczego na Twoje życie.

Najtrudniejsze są zmiany niespodziewane, na które nie jesteś psychicznie przygotowana i to niezależnie od tego czy to są zmiany na gorsze czy też potencjalnie na lepsze.

Emocjonalne przejście przez zmianę ma kształt dołka. Dołek może być dosyć płytki, wtedy negatywne emocje mijają szybko i mają charakter nieprzyjemnego wybicia poza strefę komfortu. Dołek może być także bardzo głęboki, a wtedy na dnie zmierzysz się ze strachem, smutkiem a nawet depresją.

Różna jest także wielkość czy szerokość tego emocjonalnego dołka. Wiadomo, jeżeli jest płytki i mały to znaczy, że szybko mija i trwa krótki czas. Kiedy otrzymasz niespodziewany prezent, który postrzegasz jako zmianę (niech to będzie nowy kubek do herbaty w zamian za twój ukochany, ale stary i brzydki) to przejście przez tę zmianę będzie prawdopodobnie stosunkowo łatwe i szybkie. Jeżeli się dobrze przyjrzysz emocjom to dostrzeżesz jednak chwilowe poczucie straty czegoś co miało dla Ciebie wartość. Będą jednak sytuacje, kiedy wielkość dołka może być ogromna, zda się nieskończona. Zdarza się tak po utracie ukochanych osób. Zdarza się tak także przy utracie pracy, która była dla człowieka „wszystkim”.

Najważniejsze, aby pamiętać, że krzywa zmian schodzi w dół, ale nadchodzi taki moment kiedy wspina się do góry. A wtedy zaczyna się nowe. Pamiętaj – wszystko minie. Najgłębszy i największy „dołek” także.

W następnym wpisie opowiem Ci dokładniej na jakie emocje musisz się przygotować.

0 Responses to “Emocjonalna krzywa zmian.”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.