Informacja zwrotna (2): fundament twojej wiary w siebie.

Dla mnie informacja zwrotna jest ogromnie wiele warta, właściwie to pewnie dałoby się przeliczyć ją na pieniądze.

Szukając aktywnie informacji zwrotnej i prosząc o nią, otrzymałam ogromnie wiele wskazówek do rozwoju, które zdecydowanie wpłynęły na zwiększenie mojej skuteczności i eliminowanie błędnych, czasem niekonstruktywnych lub wręcz niszczących jakieś relacje zachowań.

Otrzymałam także ogromnie wiele pozytywnych komentarzy, które pozwoliły mi budować własną pewność siebie, zrozumieniei akceptację swojej wartości.

Informacja zwrotna może być dla Ciebie trudna i nieprzyjemna (czasem usłyszysz coś, co sprawi Ci przykrość, bo naprawdę się starałaś…). Jednak równocześnie jest ona najpotężniejszym narzędziem budowania swojego wizerunku we własnych oczach.

Podobnie jak wiele kobiet, ja też bardzo długo dręczyłam się pytaniami typu: „ale czy na pewno jestem w tym dobra?”, „przecież są lepsi..”, „dlaczego właśnie mnie mieliby lubić i wysoko ocenić?”. Kiedy wielokrotnie usłyszałam, że w czymś naprawdę jestem dobra, coś naprawdę robię wyjątkowo, a coś innego wypada zawsze świetnie – przestałam się dręczyć i uwierzyłam w siebie i swoje mocne strony.

Oczywiście medal ma dwie strony, lepiej rozumiem także moje powtarzające się słabości, Jednak mając ich świadomość potrafię je już lepiej kontrolować i radzić sobie z nimi.

Trzeba także nauczyć się przyjmować informację zwrotną – i ta miła i tą negatywną. To kolejna lekcja do przerobienia. O tym jak przyjmować negatywną, złą krytykę napiszę innym razem. Tutaj dam najważniejsze wskazówki:

  • Kiedy dostajesz informację zwrotną NIGDY się nie tłumacz, że zostałaś źle odebrana. 
  • Nie umniejszaj też pozytywnych rzeczy, które słyszysz mówiąc na przykład, że tak tylko wyjątkowo Ci się udało. Nie jest to potrzebne ani Ci nie służy. 
  • Możesz dopytać się, gdy nie zrozumiałaś, możesz poprosić o szczegóły, o głębsze wyjaśnienie dlaczego twój rozmówca myśli tak, a nie inaczej. 
  • Ale zasadniczo SŁUCHAJ i SŁUCHAJ. Po prostu tylko słuchaj, myśl i analizuj w oparciu o własne intencje.

Wyjdź z założenia, że każdy ma prawo do własnej oceny i odbioru i właśnie słyszysz opinię swojego rozmówcy. Właśnie tak OPINIĘ rozmówcy, z którą się możesz zgadzać lub nie. Wnosi ona ważne i dobre treści do twojego życia, albo jest przykra, bo uważasz, że niesprawiedliwa. Ale to tylko opinia i nie musisz przekonywać, że osoba się myli, bo Ty chciałaś inaczej. Chwila już minęła i lepiej posłuchaj jak zostałaś odebrana i ucz się.

Jeżeli uznasz, możesz powiedzieć: „przykro mi, że tak to odebrałaś, bo nie takie były moje intencje, szkoda, że tak to wyszło”. Pokażesz klasę, gdy podziękujesz za każdą informację, niezależnie czy Ci się podobała, czy sprawiła Ci przykrość.

I pamiętaj o głębokim oddechu. Zawsze pomaga.