Podsłuchuj co piszczy w trawie na rynku pracy

Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana.

Życzę Ci, aby twoja droga zawodowa rozwijała się zgodnie z twoimi oczekiwaniami i planami. Jednak na rynku pracy zawsze sporo się dzieje. Wiele się mówi o kryzysie i jego wpływie w kolejnym roku na polski rynek pracy.

To oznacza, że w jednych firmach będą zwolnienia i reorganizacje, a w innych pojawią się nowe szanse. Czy jesteś na przygotowana na potencjalne zmiany?

Nie bądźmy pesymistami. Będą zmiany, to pewne jednak poniżej zamieszczam fragmenty raportów z Rzeczpospolitej i Pulsu Biznesu z grudnia 2008, które potwierdzają, że wiele z nich będzie pozytywnych:

 • W Gorzowie Wielkopolskim powstaje park TPV. Za producentem telewizorów TPV ciągną poddostawcy. Zaczną budowę fabryk w przyszłym roku. Gdy pojawia się duży koncern elektroniczny, prawie pewne jest, ze przyjdą za nim poddostawcy. Tak było z LG Display i Sharpem, tak jest też z tajwańskim TPV, który w Gorzowie Wielkopolskim wybudował fabrykę telewizorów LCD za 41 mln.
 • Do Polski mogą trafić poddostawcy dużych inwestorów. Mamy dobre wieści. Zagraniczne firmy nadal chcą u nas budować. Do Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) przychodzi dziennie 5-7 projektów. To firmy z USA, Europy Zachodniej i Skandynawii. Przykładem może być koncern Cadbury, który rozbudował zakłady na Dolnym Śląsku.
 • IBM będzie inwestować na rynkach wschodzących, takich jak Europa Środkowa. Firma ma w planie m.in. powiększenie zespołu sprzedaży w Polsce o kilkunastu konsultantów.
 • Hewlett-Packard będzie zwiększać zatrudnienie – zarówno w biurach w Warszawie, jak i we Wrocławiu. W 2008 r. zatrudniła kilkuset nowych pracowników – i nadal planuje rozwijać się w tym tempie.
 • Wzrosło zainteresowanie firm specjalistami, którzy analizują nowe tendencje na rynku i pomagają wyznaczyć nowe cele i strategie. Przez ostatnie kilka miesięcy zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania stanowiskiem analityka marketingu i sprzedaży.
 • Mimo, kryzysu część firm zamiast zwolnień, planuje zwiększenie zatrudnienia. Jak wynika z danych „Rz”, pojawi się co najmniej 2,5 tys. nowych miejsc pracy. W ciągu najbliższych kilku lat najwięcej pracowników będą zatrudniać firmy zajmujące się budowa oraz modernizacja dróg oraz z branży spożywczej.

To tylko kilka przykładów z różnych branż. Jakie z tego wnioski dla Ciebie?

 • Obserwuj rynek pracy, przeglądnij CZASEM dodatek do Gazety Wyborczej lub poserfuj na portalach związanych z poszukiwaniem pracy (jest ich tak dużo, że szkoda tu wymieniać, po prostu wpisz w wyszukiwarkę frazę typu: praca, szukam pracy, itp). Wyciągaj wnioski jakie stanowiska są poszukiwane.
 • Bądź otwarta na zmianę. Nie przywiązuj się zbyt mocno do miejsca, w którym jesteś. Smakuj każdą chwilę dzisiaj i tego miejsca, ale pamiętaj, że świat jest dużo większy i oferuje bardzo dużo, także gdzie indziej.
 • Inwestuj w siebie. To co masz w głowie jest jedyną gwarancją twojego sukcesu i dobrych zarobków w przyszłości. Więcej piszę o tym na http://dorotasoida.pl/2008/12/inwestuj-w-siebie/
 • Miej przygotowane dobre profesjonalne CV i wysyłaj je od czasu do czasu w odpowiedzi na ciekawe ogłoszenia. Od czasu do czasu bierz udział w rozmowach rekrutacyjnych. Da Ci to poczucie własnej wartości i niezbędne doświadczenie.
 • Zastanów się, czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej może być dla Ciebie alternatywą. Jeżeli tak to co by to mogło być? Kiedy? Możesz stworzyć swój pierwszy biznes plan, który pozwoli Ci uporządkować myśli na temat własnej potencjalnej działalności. Bezpłatny poradnik „Jak napisać swój biznes plan” znajdziesz tutaj: [download#3]
 • Czy chciałabyś wykorzystać potencjał internetu jako zabezpieczenie przed dużą zmianą? Może warto już dziś przemyśleć i parę godzin w tygodniu poświęcić na przygotowanie swojej wizji i platformy internetowej?  Więcej informacji znajdziesz na http://dorotasoida.pl/2008/12/zarabianie-przez-internet/

0 Responses to “Podsłuchuj co piszczy w trawie na rynku pracy”


 • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.