Pytania kwalifikacyjne „Co by było gdyby?”

Czasem na rozmowie kwalifikacyjnej padają pytania z cyklu „Jak by się Pani zachowała, gdyby… (np. gdyby nie zgadzała się Pani z przełożonym, albo gdyby w połowie roku podwojone zostały plany)?

To dość niebezpieczne pytania, gdyż dotyczą nieznanej Ci rzeczywistości, w nieznanym Ci kontekście. W istocie nikt z nas nie może gwarantować jak się zachowa w przyszłości, więc będziesz zgadywać. Co zatem najlepiej powiedzieć?


Moja sugestia jest stosunkowo prosta. Nie zgaduj i nie „gdybaj”.

Wręcz powiedz otwarcie, że nie chcesz zgadywać, gdyż na nasze zachowania wpływa wiele czynników, których w tej sytuacji nie znasz i nie możesz przewidzieć.

Ta sugestia jest o tyle ważna, że podejmując grę „co by było gdyby” musisz zrobić pewne założenia, podobnie jak zrobi to pytający. Może się okazać, że wasze założenia będą zupełnie inne i twoja – całkiem sensowna odpowiedź (przy twoich założeniach) – okaże się dyskwalifikująca (przy założeniach pytającego).

Jednakże nie zostawiaj pytania całkowicie bez odpowiedzi. Poszukaj w swoim dotychczasowym życiu zawodowym, a jeżeli będzie taka konieczność to nawet w prywatnym, doświadczeń, które będą podobne. Przykładowo – być może nie masz doświadczeń podwajaniem planów w połowie roku, ale masz doświadczenia z obcięciem budżetu o połowę przy zachowaniu niezmienionych celów. Być może nie było sytuacji konfliktowej przełożonym, ale rozwiązujesz przecież mnóstwo konfliktów i niezgodności opinii w życiu codziennym. Chodzi o to, jakie są twoje typowe zachowania.

Wykorzystaj takie doświadczenia dla skonstruowania odpowiedzi w następujący sposób:

„Pozwoli Pan/Pani, że nie będę zgadywała jak się zachowam, gdyż brakuje mi informacji, aby rzetelnie przewidzieć moje zachowanie w tym podanym kontekście. Jednak przytoczę Panu/Pani konkretny przykład z przeszłości i opowiem, jak się zachowałam w bardzo podobnej sytuacji”.

Co w ten sposób przekazujesz:

  • Jesteś profesjonalna i nie opierasz się na zgadywankach tylko szukasz faktów, by formułować opinie.
  • W istocie dasz satysfakcjonującą odpowiedź na pytanie, gdyż pytający chce poznać zasady, czy wartości jakimi się kierujesz w omawianych sytuacjach.

0 Responses to “Pytania kwalifikacyjne „Co by było gdyby?””


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.