Wychodź poza strefy komfortu.

Chcesz osiągnąć więcej? Podjąć nową pracę lub własną działalność?

Miej odwagę wychodzić poza swoje strefy komfortu. Mówi się, że strefa komfortu to trumna wyścielona aksamitem. Ciepło, wygodnie, ale nic się nie zmieni – zwłaszcza na lepsze.

Twój rozwój jest poza tą strefą. Czy wiesz, jak bezpiecznie poza nią wychodzić, aby zapewnić swój rozwój?

Strefa komfortu to otoczenie, postawa, sposób zachowania, z którymi czujesz się bezpiecznie. Ludzie mają wewnętrzny opór, aby opuścić tę strefę i zmienić postawy i zachowania, do których są przyzwyczajeni.

Poza strefą komfortu czeka Cię nieznane, więc podświadomie obawiasz się zagrożenia fizycznego lub częściej emocjonalnego. Jednak pozostawanie wyłącznie w przestrzeni, w której czujesz się bezpiecznie powoduje, że strefa komfortu się zmniejsza i kurczy – aż do momentu, w którym doświadczysz poczucia zupełnego unieruchomienia i braku możliwości działania.

To prawda, opuszczanie strefy komfortu oznacza dla Ciebie zderzenie się z nieprzyjemnymi emocjami i stresem. To wymaga odwagi. Jednak tylko wyjście poza nią powoduje poszerzanie przestrzeni bezpiecznej, a równocześnie otwiera nowe możliwości rozwoju osobistego, kreatywności, pojemności emocjonalnej.

To jest jedyna droga do osiągania coraz większych i trudniejszych celów. Są pozycje, zawody i działania, w których jeżeli nie zaakceptujesz ciągłego wychodzenia poza strefę bezpieczeństwa, niczego znaczącego nie osiągniesz. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk kierowniczych, pozycji związanych z przywództwem i oczywiście własnej działaności gospodarczej.

Oto co możesz zrobić:

  • Zaprzyjaźnij się ze swoimi lękami. Bądź ich świadoma, wychwytuj napięcie w karku, szyi, brzuchu czy wstrzymanie oddechu. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl: “Czego się obawiam?”, a następnie weź oddech i wejdź w nieznane. Udawaj, że niczego się nie boisz. Zagraj w grę – “To jest OK!” 
  • Miej swoje hasło wzmacniające w trudnych chwilach. W wieku 10 lat miałam zdawać na kartę pływacką, ale obawa przytrzymywała mnie w miejscu. Och, było to daleko poza moją strefą komfortu! Usłyszałam wtedy zdanie: “Do odważnych świat należy!”, poszłam i zdałam. Od tego czasu, w chwilach zawahania powtarzam sobie: “Do odważnych świat należy”.
  • Świadomie zmieniaj to do czego jesteś przyzwyczajona – codzienną rutynę sposoby zachowań, sposoby rozwiązywania codziennych wyzwań. Można nauczyć się czuć komfortowo (powiedzmy OK) w sytuacji dyskomfortu. Naprawdę można się do tego przyzwyczaić co właśnie oznacza poszerzanie stref komfortu. 
  • Wyznacz sobie ćwiczenie – codziennie co najmniej jedno działanie poza strefą komfortu (nowi ludzie, nowy sposób dotarcia do miejsca pracy, nowe wyzwanie). Świetnym sposobem na wychodzenie poza swoją strefę komfortu jest aktywne poszukiwanie informacji zwrotnej na temat siebie i swojego działania. (Więcej przeczytasz tutaj: informacja-zwrotna-1 oraz informacja-zwrotna-2

Osoby odnoszące sukces w życiu potrafią rozróżnić pomiędzy stresem, który motywuje i pozytywnie wpływa na działanie (tzw. eustres), a tym który blokuje i uniemożliwia skuteczne działania (distress). Twój rozwój następuje poza strefą komfortu, tam gdzie spotykasz niepokój i podekscytowanie.

Jeżeli znajdziesz się za daleko poza miejscem bezpieczeństwa niepokój zmieni się w przerażenie, a podekscytowanie w chęć ucieczki. Tam się już niczego nie nauczysz.

Dlatego tak ważne jest zrozumienie i poszerzanie swoich stref komfortu.

1 Response to “Wychodź poza strefy komfortu.”


Leave a Reply

You must login to post a comment.