Wyznaczaj cele, które są SMART

Być może tytuł zda Ci się tajemniczy, tym bardziej sugeruję czytać dalej… „SMART” oznacza angielski skrót określający dobrze wyznaczony cel. Dobrze wyznaczony, czyli: konkretny (specific), mierzalny (measurable), ambitny (ambitious), realny (realistic), określony w czasie (time).

Jeżeli znasz już moje wpisy dotyczące wprowadzania zmian, to wiesz, że dobrze wyznaczony, uskrzydlający Cię cel jest jednym z warunków sukcesu.

Dziś opowiem Ci o zasadach formułowania celów.

Dobrze wyznaczony cel jest nie tylko drogowskazem. Zawiera w sobie mapę, instrukcję dojścia, działa na Ciebie motywująco i dodaje Ci energii do działania. Dlatego warto poświęcić czas, aby swój cel dobrze sformułować:

 •       Konkretny

Stwierdzenie „chcę znaleźć pracę” albo „chcę dobrze zarabiać”, niewiele oznacza. Nie daje wskazówek twojej podświadomości na jakie sprzyjające sygnały ma być wyczulona. Więcej – o ile? Kiedy? Jaką pracę – zarobkową czy odśnieżanie chodników w ramach porannych obowiązków? Formułując cel postaraj się opisać go w sposób szczegółowy, ze wszystkimi potrzebnymi detalami i najlepiej tak, aby przemawiał do wszystkich twoich zmysłów i emocji. Wtedy – doda Ci skrzydeł.

 •       Mierzalny i określony w Czasie

Bardzo ważna dla naszej psychiki jest świadomość, że się udało, że oto weszliśmy na nasz szczyt. To sygnał, że można na chwilę odpocząć i celebrować sukces. To chwila na ładowanie baterii i wyznaczanie nowych szczytów. Nie ma nic bardziej demotywującego niż sukces wiecznie odsuwający się od nas, wymykający się z rąk, znikający za kolejnym zakrętem lub kłopotem. Mierzalność celu pozwala na określenie czy został osiągnięty, czy nie. Zastanów się dobrze jak mierzyć swój cel – w czasie i w liczbach (np. do końca bieżącego roku zarobki albo ilość klientów większa o 10% niż dziś).

 •       Ambitny i Realny

Te zasady się ze sobą łączą – ani zbyt proste, ani zbyt trudne cele nas nie motywują. Cel musi być tak określony, by był wyzwaniem, ale równocześnie musisz mieć poczucie, że jest do osiągnięcia. Zapytaj siebie – w skali 1-10 jak bardzo chcę go osiągnąć? I jak bardzo wierzę, że to możliwe? Jeżeli twoja ocena spada poniżej 7, to przemyśl temat jeszcze raz.

 •       Wyrażony Pozytywnie

Najczęściej kiedy pyta się ludzi czego chcą to zaczynają opisywać czego nie chcą. Unikaj tego błędu. Zawsze formułuj cele pozytywnie, bo twój umysł nie rozumie słowa „Nie”. Jeżeli mówisz „Nie chcę więcej kłopotów finansowych” i na tym się koncentrujesz, to umysł słyszy „więcej kłopotów finansowych!” i tego właśnie doświadczasz. Zmień sposób myślenia i określaj swój cel jako na przykład: „Moim celem jest  bogactwo i obfitość”, a zobaczysz jak zaczniesz wyłapywać okazje i możliwości do realizacji tego celu.

 •       Nie chciej tylko bądź

W czasie sesji coachingowych dochodzę często do punktu, w którym pytam „Co zrobisz”. Niejednokrotnie w odpowiedzi słyszę: „Mogłabym zrobić to lub tamto”, albo „Chciałbym dokonać tego…”. Słowa „móc” czy „chcieć” nie określają co zrobisz. Dlatego formułuj swoje cele najlepiej jako fakty dokonane, a nie jako możliwości lub pragnienia, np. „Za 5 lat od dzisiaj mam drewniany domek z ogrodem, w odległości kilkunastu kilometrów za miastem”.

 •       Niech cele robocze wypływają z twojej Wizji Życia

Tylko cele zgodne z twoim systemem wartości i twoimi głębokimi pragnieniami będą Cię uskrzydlać. Miej wizję swojego życia i wiedz, po co tu jesteś. Zrób ćwiczenie z wpisu „Duchowość” (tutaj). Przekonasz się, że zmieni to z czasem jakość twojego życia.

 •       Dla ogólnego Dobra

Wszystkie techniki i tajniki osiągania celów podkreślają, że dużo łatwiej jest je zdobyć, gdy służą zwiększaniu ogólnego dobra. Nie oznacza to, że trzeba koncentrować się wyłącznie na filantropii. Warto jednak pamiętać, że pieniądze same w sobie nie są ekscytujące, a wydawanie ich w samotności jeszcze nikomu nie przyniosło trwałego szczęścia. Tak już jesteśmy stworzeni, że gdzieś w nas głęboko tkwi potrzeba czynienia dobra. A co dasz światu – wróci do Ciebie pomnożone.

I jeszcze ostatnia rada – zawsze ZAPISUJ. Słowo pisane ma magiczną moc. Ja się o tym przekonałam wielokrotnie przeglądając zapiski, o których już zapomniałam, gdy oto właśnie „słowo ciałem się stało”.

Dlatego też – uważaj o czym marzysz, bo marzenia się spełniają.

2 Responses to “Wyznaczaj cele, które są SMART”


 • Super,mądre i pouczające.Dziękuje i pozdrawiam.

 • Bardzo fajny tekst, pomocny i dobrze się czyta 😉
  Zwracam jednak uwagę, że miejscami odbiega od tematu celu SMART i przechodzi w „dobrze postawiony cel”. Tak tylko zwracam uwagę.

Leave a Reply

You must login to post a comment.