Profesjonalna Autoprezentacja

W każdej sytuacji warto zachowywać się i robić wrażenie profesjonalisty. A okazji do dobrej prezentacji siebie lub blamażu jest więcej niż Ci się wydaje…

Znasz takie pojęcie „rozmowa w windzie?” To synonim bardzo krótkich i przypadkowych spotkań, kiedy masz może 30 sekund, aby się przedstawić i zrobić krok do przodu w jakichś swoich tematach.

Podstawą sukcesu jest profesjonalna i ukierunkowana autoprezentacja. Jak ją przygotować przeczytaj poniżej.

Na rozmowach kwalifikacyjnych pierwsze pytanie czy zagajenie brzmi mniej więcej tak: „Proszę się przedstawić” albo „Proszę coś o sobie powiedzieć”.

Jakże często zaczyna się w tym momencie streszczanie całego życiorysu począwszy od edukacji szkolnej! Wypowiedź trwa i trwa, choć słuchający dawno już nie zapamiętuje szczegółów albo w ogóle się wyłączył. A przygotowane pytania i tak zostaną zadane!

Być może była to nawet wypowiedź starannie przemyślana i logiczna, najczęściej jednak za długa, ze zbyt dużą ilością wątków, informacji, tematów.

Ty przygotuj ją inaczej i bardzo profesjonalnie. Oto wskazówki:

 • Staraj się zmieścić wypowiedź w jednej minucie (absolutnie nie powinna przekroczyć dwóch minut!). Pamiętaj, że po 60-90 sekundach słuchający prawdopodobnie się zmęczy, zdekoncentruje i przestanie uważnie słuchać.
 • Pierwsze wrażenie robi się tylko jeden raz. Zatem w pierwszym zdaniu powiedz to co jest najważniejsze w tym KIM zawodowo jesteś, np. „jestem handlowcem  z doświadczeniem w branży…”, „jestem doświadczonym menedżerem”, „jestem doradcą klienta w obszarze…”
 • Drugie zdanie niech podsumuje twoje główne umiejętności, doświadczenia, kompetencje, np. „moje najważniejsze kwalifikacje obejmują między innymi zarządzanie ludźmi i budżetem oraz….”, „do moich najważniejszych umiejętności należy myślenie analityczne i przygotowywanie raportów z zakresu…”
 • Następnie możesz jednym zdaniem opisać swój największy sukces zawodowy, coś czym warto się pochwalić, co Cię wyróżni, zwróci na Ciebie uwagę, np. „Do moich największych sukcesów zawodowych należy wdrożenie projektu…, który zaowocował obniżeniem kosztów o xx%.
 • W ostatnim zdaniu sprecyzuj (SPRECYZUJ, czyli powiedz bardzo krótko i bardzo konkretnie) –  czego teraz  szukasz, czego oczekujesz w obecnej chwili i sytuacji, np. „Obecnie moim celem zawodowym jest…”, „W tej chwili poszukuję informacji na temat branży farmaceutycznej, w której chciałabym poszukać zatrudnienia.”

Warto dobrze przećwiczyć swoją prezentację, nagrać się i wysłuchać. Proś także innych o opinię o tym co usłyszeli i zapamiętali.

Autoprezentacja to najważniejsze narzędzie w networkingu i skutecznym wykorzystaniu przypadkowych sytuacji do  budowania swojego sukcesu zawodowego i biznesowego.

3 Responses to “Profesjonalna Autoprezentacja”


 • Świetnie, że poruszyłaś ten problem.
  Ja od dłuższego czasu zastanawiam się co zrobić, żeby podczas takiej krótkiej rozmowy z nowo poznaną osobą przedstawić się precyzyjnie i na tyle oryginalnie, żeby zostać zapamiętaną w pozytywny sposób ale też nie zagadać rozmówcy na śmierć.
  Dzięki za wskazówki, wypróbuję tą metodę przy najbliższej okazji :)

 • Dziękuję Ci Joanno za bardzo trafną uwagę.

  Oto wskazówki dla rozmów networkowych dla osób prowadzących własny biznes:

  1. Jedno zdanie o tym KIM zawodowo jesteś, np. „Jestem doradcą z kilkuletnim doświadczeniem, kreującym wizerunek wyrażony ubiórem”
  2. Krótko o tym co Cię cechuje lub najważniejsze zalety twojego produktu, podkreślając i odpowiadając na najważniejsze potrzeby swojego klienta, np. „Pomagam ludziom skuteczniej osiągać ich cele zawodowe i osobiste, poprzez odpowiednie dobranie stroju oraz dodatków. Pozwalam ludziom bardziej być sobą i wyrażać siebie, zamiast zmieniania ich, aby dopasowali sie do aktualnej mody czy trendu”.
  3. Powiedz jednym zdaniem coś co Cię wyróżni i pozwoli o Tobie pamiętać, np. ” Moim największym ostatnim sukcesem jest udział w programie telewizyjnym TVN, gdzie występowałam jako ekspert w temacie kapeluszy”
  4. Jedno zdanie o tym czego oczekujesz w obecnej sytuacji lub od danego rozmówcy, np. „Teraz poszukuję informacji o rozwijaniu biznesu internetowego, gdyż tym chciałabym się zająć, Czy mogłabyś podzielić się ze mną swoim doświadczeniem?”

  Z pewnością taka wypowiedź zaciekawi twojego słuchacza, który zapamięta cię pośród innych osób w tłumie.

  Proszę spróbuj i podziel się swoim doświadczeniem.

 • Pani Doroto dziekuje za listy.Czytam je z zainteresowaniem.Czy mnie sie przydadza? Nigdy nie wiadomo-tak mysle.Moje 50 lat skonczylam nie dzisiaj. Jestem taka jakas. Nic za mna ,a i przedemna tez pewnie niewiele albo nic. Wiele osob ma COS do powiedzenia w tym zyciu a ja zapewne NIC.O.K. Pozdrawiam. Alicja

Leave a Reply

You must login to post a comment.