Przywództwo z „każdego krzesła”

Wiem, że chcesz odnosić sukcesy w pracy (i oczywiście w życiu osobistym :). Kilka rad poniżej, zebranych z dwóch wspaniałych źródeł, zawiera wskazówki, które Ci z pewnością pomogą. Obydwa dotyczą czegoś co można nazwać „przywództwem z każdego krzesła”. Brzmi interesująco?

Wbrew pozorom, nawet jeżeli nie masz stanowiska kierowniczego to wciąż w życiu jest wiele sytuacji, w których pełnisz rolę przywódcy albo przewodnika. Zawsze wtedy, gdy ktoś chce iść za twoją radą czy sugestią albo kiedy tłumaczysz, jak coś ma być zrobione – pełnisz rolę przewodnika.

Z kolei nie zawsze Ci, którzy mają stanowiska kierownicze, faktycznie w każdym momencie taką rolę pełnią. Dobry przywódca, wie kiedy jest czas dla niego, a kiedy należy oddać inicjatywę innym, gdyż w danym temacie są lepsi.

Zatem spójrz na kilka prostych rad zaczerpnietych z Seattle’s Pike Place Fish Market Philosophy oraz  książki Rosamund Stone Zander i Benjamina Zandera „Sztuka możliwości”. Zapewniam Cię, że warto z nich skorzystać :)

DOBRZE SIĘ BAW

Przywództwo w każdym wypadku powinno kojarzyć się z radością i dobrym spędzaniem czasu. Bądź spontaniczny i kreatywny. Ludzie uciekają od nudy i idą za tymi, którzy wnoszą radość i zabawę w ich życie. Bądź jak spieniony szampan – pełen energii i wesołych bąbelków!

ZRÓB DLA LUDZI COŚ CZEGO PRAGNĄ, DAJ IM RADOŚĆ

Przywództwo to robienie czegoś specjalnego dla członków zespołu (niezależnie od tego czy jest to twój zespół w sensie formalnym czy nieformalna grupa, której właśnie – może nawet przypadkowo – przewodzisz). To oferowanie im czegoś czego pragną lub potrzebują. Jeśli sprawiasz komuś bezinteresowną przyjemność (choćby miłym słowem), dajesz mu prezent. Uczucie dawania sprawi przyjemność także Tobie. Wypatruj błysku w oczach – zobaczysz człowieka szczęśliwego.

BĄDŹ OBECNY

Przywództwo wymaga całkowitego skupienia się na chwili, na osobie, na zespole czy na zadaniu. Kiedy jesteśmy całkowicie obecni, wtedy słuchamy wszystkich sygnałów od innych i z otoczenia, a nie swoich własnych myśli. Umożliwia to wychwycenie wszystkich ważnych momentów i sytuacji oraz dopasowanie właściwego stylu, postawy i komunikacji…

ŚWIADOMIE WYBIERAJ SWOJĄ POSTAWĘ

Prawdziwe przywództwo związane jest z zaakceptowaniem pełnej odpowiedzialności za wszystkie swoje wybory, w tym świadomy wybór postawy, komunikacji, stylu. Wymaga to dużej samoświadomości i mistrzostwa emocjonalnego. Wybór pozytywnego podejścia do każdej sytuacji to świadoma decyzja, którą podejmujesz w każdej kolejnej chwili.

ZASADA NR 6 

Nie bierz siebie tak  cholernie poważnie!!!

Aby dowiedzieć się więcej o „Zasadzie numer 6 :serdecznie zachęcam do przeczytania ksiązki „Sztuka możliwości”. Chwilami czyta się ją dość ciężko, ale – choćby dla tej jednej lekcji – NAPRAWDĘ WARTO!

0 Responses to “Przywództwo z „każdego krzesła””


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.