Dlaczego właśnie w naszej firmie? (2)

Dlaczego chce Pan/Pani pracować właśnie w naszej firmie to pytanie, które bada twoje przygotowanie z zakresu znajomości firmy i stanowiska. Większość kandydatów, nawet bardzo doświadczonych w procesach rekrutacyjnych popełnia przy nim podstawowe i powiedzmy sobie – głupie – błędy.

A przecież łatwo można się ich ustrzec, koncentrując na pracodawcy a nie na sobie!

Przede wszystkim przygotuj się z zakresu znajomości firmy. ZAWSZE przeanalizuj wszystkie dostępne informacje o firmie i wykaż się, że rozumiesz do kogo i po co przyszedłeś. Miej swoje wyobrażenie, co mógłbyś robić na danym stanowisku. Tylko wykonując najpierw takie ćwiczenie, będziesz mógł udowodnić, że twoje kwalifikacje i doświadczenia pozwolą Ci wykonać tę pracę lepiej niż inni kandydaci. Jeżeli, jak czasem się zdarza, powiesz coś w stylu: „Jak tu już będę pracować, to poczytam sobie o tej firmie”, albo  „Jak mnie zatrudnicie, to przecież mi wytłumaczycie, co mam robić”… , to wierz mi, że nie zostanie to odebrane jako dobry żart, a raczej – jako samodyskwalifikacja.

Najpoważniejszym błędem kandydatów jest koncentracja na własnych potrzebach: „ Uważam, że to będzie ciekawa i rozwojowa praca” (oczywiście w domyśle dla MNIE). To z pewnością jest prawdą, skoro tu jesteś, ale jeżeli chcesz się profesjonalnie wyróżnić, rzeczywiście zainteresować swojego rozmówcę i zyskać jego uwagę, to jego potrzeby przedkładaj daleko ponad swoje.

Wyobraź sobie, że ktoś przychodzi do Ciebie i oferuje Ci swój produkt, powiedzmy ubezpieczenie. Pomyśl na ile skuteczne byłyby argumenty typu: “proponuję to ubezpieczenie, bo mam z niego najlepszą prowizję” albo “sprzedanie tego produktu pozwoli mi zdobyć środki na dalszy rozwój?”  Z pewnością sobie pomyślisz „A co mnie to obchodzi!?”.

Zatem podając argumenty, dlaczego właśnie w danej firmie albo o daną pracę aplikujesz skoncentruj się na potrzebach rozmówcy. Szukaj tych argumentów (oczywiście zawsze prawdziwych), które będą dla niego ważne, np. „Wierzę, że moje umiejętności doskonale wpisują się w profil pracownika, którego PAŃSTWO poszukują”, czy też „Jestem przekonany, że moje przygotowanie i kreatywność, będą dobrze odpowiadać PAŃSTWA potrzebom” zamiast „Uważam, że Państwa firma spełnia MOJE oczekiwania i potrzeby rozwojowe”.

Zobaczysz, że taka postawa, przysporzy Ci wiele punktów dodatnich i przychylność twoich rozmówców.

Ciekawa jestem także Twoich doświadczeń. Proszę, podziel się nimi poniżej.

1 Response to “Dlaczego właśnie w naszej firmie? (2)”


  • Jedno „ale”. Porównanie do sprzedawcy ubezpieczeń jest OK, ale zostało zupełnie niepoprawnie przedstawione. Otóż, odpowiadające sobie relacje wyglądają w ten sposób, że to SPRZEDAWCA UBEZPIECZEŃ ma coś na sprzedaż (ubezpieczenie), podobnie jak PRACOWNIK (pracę), a to JA podejmuję decyzję o tym czy to kupuję czy nie, podobnie jak PRACODAWCA. Pytanie pracodawcy o to, dlaczego pracownik chce u niego pracować, jest pytaniem moim do sprzedawcy ubezpieczenia, dlaczego on chce mi to ubezpieczenie sprzedać. I w tym momencie odpowiedź, że z tego ma największą prowizję albo że szuka środków na rozwój, jest nie dość, że sensowna i precyzyjna, to do tego szczera (a to również ważne!) i przede wszystkim – celuje dokładnie w moje pytanie. I w tym momencie, odpowiedź pracownika, że chce tu pracować, bo firma jest stabilna i na tym mu zależy, albo że uważa tą pracę za świetną możliwość rozwoju, jest odpowiedzią bardzo dobrą. Mówię to z praktyki osoby, która od czasu do czasu szuka pracy (jak każdy) oraz osoby, która w obecnej pracy uczestniczy w pewnym etapie rekrutacji. I dla mnie odpowiedź taka, jak zaproponowana w powyższym tekście jest odpowiedzią fajną, słodką i cudowną, ale niestety – odpowiedzią na inne pytanie („Dlaczego powinniśmy Pana zatrudnić?”), co w mojej bardzo ścisłej i precyzyjnej branży jest dyskwalifikujące (brak precyzji, nierozumienie pytania).

Leave a Reply

You must login to post a comment.