Jak szybko zaczniesz…

Kolejne często zadawane pytanie kwalifikacyjne: „Jak szybko zacznie Pan/Pani wnosić konkretny wkład do firmy?” ma właściwie także charakter „co by było gdyby”….

Zastanów się czy masz wystarczająco informacji na temat samej pracy, na temat sposobu wprowadzenia do niej, narzędzi, budżetu, wsparcia i wielu innych czynników, które będą miały wpływ na twoje działania na początku?

Jak odpowiadać, by zadowolić pytającego, ale nie „przedobrzyć” czytaj poniżej.

Często spotykam się z odważną i nieco buńczuczną odpowiedzią, typu „Z pewnością bardzo szybko”, albo „Ponieważ szybko się uczę i mam już dużo doświadczeń z tej branży, to nie zajmie mi to wiele czasu”.

Oczywiście, te odpowiedzi trafiają w oczekiwania pytającego, świadczą o twojej pewności siebie i asertywności, jednak fakt, że nie wiesz tak naprawdę o czym mówisz podważa twoją wiarygodność. Można tę odpowiedź sformułować lepiej i skuteczniej.

Drugi typ odpowiedzi przerzuca odpowiedzialność na pracodawcę: „To zależy od tego w jakim czasie Państwo wprowadzą mnie w zadania i zagadnienia, jakie narzędzia dostanę do dyspozycji, ile kontaktów zostanie mi przekazanych…”

Ten sposób odpowiadania wprawdzie jest zgodny z rzeczywistością, bo oczywistym jest że właśnie te czynniki będą miały największy wpływ na szybkość i sprawność generowania pierwszych wyników, jednak mogą się nie spodobać pytającemu. Sugerują, że nie bierzesz odpowiedzialności, możesz mieć postawę raczej bierną niż aktywną, czekasz na gotowe, zamiast zabrać się do pracy samodzielnie.

Jaka jest zatem sugestia?

Jak na wiele innych pytań i na to odpowiedź jest w twoim życiorysie zawodowym. Nie wiesz ile czasu potrzebujesz w nowej pracy, ale wiesz ile było potrzebne w przeszłości.

Proponuję zatem taką właśnie odpowiedź: „Nie znam wszystkich szczegółów tej pracy i sposobu przeszkolenia dlatego trudno jest precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Opierając się jednak na dotychczasowym doświadczeniu, mogę powiedzieć że w przeszłości…..  Wierzę także, że obecnie korzystając z tego doświadczenia będę bardzo szybko skutecznym i efektywnym pracownikiem Państwa firmy.”

W ten sposób powiesz to co pytający chciałby usłyszeć, opierając się jednak na faktach a nie na „gdybaniu”.

0 Responses to “Jak szybko zaczniesz…”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.