Praca z ograniczającymi Cię przekonaniami

Niedawno zostałam poproszona o poradę na temat pracy z własnymi negatywnymi i ograniczającymi przekonaniami.

Jak je zmienić? Czy jest na to jakiś sposób? Czytaj poniżej.

Jeżeli chcesz popracować nad własnymi przekonaniami to oznacza, że już jesteś w dobrym punkcie. Widzisz, że jest coś – myśl, założenie, pogląd – które Cię ograniczają, zasłaniają szanse albo zamykają przed Tobą otwarte drzwi.

Potraktuj pracę nad tą zmianą jak ciekawą podróż. Jeżeli potrafisz spójrz na nią trochę jak na zabawę ze sobą (taką dobrą, edukacyjną zabawę, jaką można ofiarować dziecku, które bardzo się kocha i wspiera w rozwoju).

Proszę, zaufaj, że najskuteczniej poradzisz sobie, kiedy weźmiesz kartkę i coś do pisania i wykonasz poniższe zadania pisemnie. Słowo pisane ma magiczna moc…

Zrób ćwiczenie składające się z pięciu kroków:

  • Krok 1.

Uświadom siebie dokładnie co to za przekonanie? Jaka to myśl o sobie czy o świecie? Jakie założenie na temat swojego wyglądu, charakteru, pieniędzy, pracy? CO TO JEST?

  • Krok 2.

Jakie zachowania generuje to przekonanie? Jakie koszty? Co Ci to robi? Jaka jest cena, którą płacisz? Jakie to działania zamyka? A jakie otwiera? Co staje się bardziej prawdopodobne? A co niemożliwe? Przed czym Cię to powstrzymuje? Jak ogranicza? Jak się z tym czujesz? 

  • Krok 3.

Co jest w tym ważne? Jakie wartości się za tym kryją? Przekonania (czyli poglądy, idee, wierzenia, opinie, założenia) są pewnym mechanizmem, który w swojej istocie ma nas chronić. Wynikają one z czegoś co jest lub było dla nas ważne. Jeżeli to przekonanie Cię chroni – to przed czym? Przed rozczarowaniem, że coś się nie uda? Przed jaką porażką? 

  • Krok 4.

Poszukaj alternatywy. Jaki może być inny pogląd, kontrprzekonanie? Spójrz na świat bez filtra własnego przekonania – jaki może być inny punkt widzenia? Co widzą inne osoby? Spójrz na to z dystansu, może okiem muchy na ścianie albo dziecka z szafy? Co powiedziałby ktoś, kogo podziwiasz, twój autorytet, mistrz? Co powiedziałby Ci twój dobry przyjaciel? Jak oceniłby to twój ulubiony aktor? A sędzia? A pies albo mrówka? A w mądrej księdze (np. w Biblii) co znajdziesz na ten temat?

Wypracuj alternatywę – przekonanie, które pracowałoby dla Ciebie lepiej niż obecne i którym zamienisz to stare. Wypracuje je racjonalnie, logicznie i świadomie. Znajdź swoje rozwiązanie.

  • 5. Krok ostatni to pytanie:

Co z tym wszystkim zrobisz?

Bo to twoja decyzja, żeby w momencie, gdy poczujesz, usłyszysz w głowie stare przekonanie zastąpić je nowym, tym lepszym dla Ciebie. To TWOJA odpowiedzialność za własne życie. Nikt inny nie myśli w twojej głowie – tylko TY. I tylko TY możesz zmienić te myśli. Możesz na przykład pomyśleć: „Dziękuję Ci, że się o mnie troszczysz, jednak ja wybieram prawo do szczęścia i sukcesu. Daję z siebie to co mogę i jestem OK. Świat jest OK, pieniądze są OK, praca jest OK. Wszystko jest w najwyższym porządku”.

A nasz biologiczny umysł tak pracuje, że każde zdanie powtórzone wystarczająco często umysł akceptuje jako prawdę o świecie. Tworzą się nowe połączenia neuronalne i taka staje się nasza rzeczywistość. Bo nie postrzegamy rzeczywistości obiektywnie, lecz rzeczywistość jest dla nas taka jaką stworzyliśmy naszymi filtrami postrzegania. Ty decydujesz, niezależnie od tego czy się ze mną teraz zgadzasz czy nie. Właśnie zadecydowałeś.

Mam nadzieje, że moje wskazówki Ci pomogą. Podziel się proszę swoim refleksjami i sukcesami w pracy nad zmianą przekonań

Cokolwiek się wydarzy to już sukces, bo pracujesz nad sobą i świadomie kształtujesz swoje życie. Nie ma porażek – jest tylko inny rozwój wypadków niż oczekujesz. Zmień oczekiwania – a wszystko może być sukcesem!!!

0 Responses to “Praca z ograniczającymi Cię przekonaniami”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.