Dlaczego nie czytają mojego CV?

Na to ważne pytanie, nurtujące wiele osób pragnących znaleźć nową, lepszą pracę odpowiada poniżej Ekspert HRNews Jolanta Porębska.

To pytanie zadaje sobie wiele osób poszukujących pracy i wysyłających swoje aplikacje czy do agencji rekrutacyjnych, czy też do potencjalnych pracodawców. Niektórzy poszukujący dzięki weryfikacji, czy i ile wysłanych życiorysów zostało przeczytanych przez odbiorcę – taka usługa jest już możliwa.
Powody braku zainteresowania CV są rozmaite i leżą po obu stronach. Zdarza się, że firma umieszcza anons o poszukiwaniach, chcąc de facto powiększyć swoją bazę danych lub mając już „w zanadrzu” potencjalnych kandydatów. Doświadczeni rekruterzy są w stanie sprawnie odrzucić aplikacje nie spełniające wymogów stawianych w ogłoszeniu o naborze na dane stanowisko.
Istnieją także rozwiązania pozwalające weryfikować, czy w CV pojawiają się pewne słowa i określenia uznane za istotne z punktu widzenia stanowiska i firmy. Jeżeli takowych nie ma, życiorys po „zeskanowaniu” jest automatycznie odrzucany.
Przy bardzo dużej liczbie aplikacji, firmy zwracają uwagę wyłącznie na CV dobrze skonstruowane. Rekruter, który pod kątem prowadzonego projektu ma do przeczytania kilkaset CV, nie wczytuje się precyzyjnie we wszystkie. Czas, czas, czas – goni wszystkich.
Bardzo częstym powodem braku zainteresowania daną aplikacją są niezliczone błędy w życiorysie. Mimo że na rynku od wielu lat jest wiele poradników pomocnych przy konstrukcji CV, na portalach internetowych można znaleźć mnóstwo porad i wzorów, napisanie fachowego CV nadal wielu osobom sprawia trudność. Ten fakt potwierdzają i doradcy personalni, i headhunterzy, i specjaliści rekrutacji.
Dobre CV to nie takie, które się wyróżnia, ale takie, które zawiera niezbędne informacje i jest przygotowane jak wizytówka produktu, a produktem jest… sam zainteresowany. Firmy zatrudniają pracowników, aby rozwiązać problemy, zapobiec ich powstaniu, rozwijać się, zmniejszać koszty i wzmacniać sytuację finansową. Mają zatem na uwadze swoje korzyści. Pracodawcę interesuje otrzymanie tego, czego szuka. Schowanie własnego „ja” do kieszeni i myślenie kategoriami firmy znakomicie ułatwia wyeksponowanie w dokumencie tego, co naprawdę jest istotne dla drugiej strony. Twórca CV powinien zastanowić się, co ma do zaoferowania w kontekście wymagań firmy oraz w jaki sposób ma się zareklamować, prezentując adekwatne do wymagań informacje obrazujące jego możliwości w kontekście nowej pracy. Proces rekrutacji to wymiana informacji oraz proces kupna i sprzedaży. Zrozumienie tego faktu znakomicie ułatwia podejście do przygotowania fachowego CV.

0 Responses to “Dlaczego nie czytają mojego CV?”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.