Rekrutacja 2019

Dziś mam dla Ciebie niezwykle interesujący artykuł Mirosława Nowoszewskiego z HRTrendy.pl z 28 maja br. zaczynający się od słów:

„Czy zastanawialiście się jak będzie wyglądać rekrutacja w 2019 roku ?

Czy listy motywacyjne odejdą do lamusa, rekrutacja będzie odbywać się za pomocą videokonferencji?  Opis kompetencji kandydata oraz referencje będą dostępne dla każdego pracodawcy ze zbiorczych danych z biznesowych serwisów społecznościowych za pomocą jednego kliknięcia?

Wszędobylski „job sharing system” będzie wymagał albo specjalizacji albo interdyscyplinowego podejścia do kompetencji.

Czy zatem w niektórych branżach, pracodawcy będą tworzyć zespoły robocze wybierając wolnych kandydatów (z całego świata), wg kryteriów kompetencyjnych… za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji do zarządzania HR lub wybierając w ich sieci społecznej ? Dodam, że pracownicy naukowi mają już dziś bardzo podobne narzędzia do tego rodzaju pracy, np. ResearchGATEIC Scientist.

Czy nazwa bezrobotny/a” zniknie a będzie to nazwa „offline” ?

Taki człowiek nie będzie posiadał ani konta w biznesowej sieci społecznościowej trudniącej się udostępnianiem pracowników na zasadzie job sharing ani też nie będzie posiadał stałej pracy.

Przy okazji dodam, że w Korei ten rodzaj pracy rozprzestrzenia się bardzo szybko i pozwoli prawdopodobnie przezwyciężyć obecne trudności gospodarcze. W kwietniu 2009 r. rząd Korei zainwestował w program „job sharing” 2 mld dolarów z funduszu opieki społecznej utworzonym w 1983 r. (również do tego celu!).

Wracając do roku 2019 r. Może tak samo jak historię kariery w CV, będziemy dołączać zestawienie historii rozwoju naszych kompetencji ?

I tak jak pisał Alvin Toffler, szanse będzie miał ten, kto potrafi się zmienić i przystosować. Ten kto nie ma takich umiejętności, stanie się cywilizacyjnym „analfabetą”.

To tylko osobiste rozważania, daleko idące w przyszłość.

Serwis jobsite.co.uk (Delphi Study) w drugiej połowie 2008 r. przeprowadził badanie pod tym samym tytułem i dostarczył kilka innych ciekawych spostrzeżeń.

Raport przedstawia prognozy na temat rekrutacji i rozwoju samego rynku pod tym kątem. Badania zostały przeprowadzone na grupie specjalistów z HR, właścicieli firm technologicznych, pracowników akademickich, pracowników firm doradztwa personalnego, samych pracowników oraz futurologów.

Autorzy zastrzegają, że prognozy w dużej mierze zależne są od stanu gospodarki w 2019 r. zwłaszcza rozkładu sił
pomiędzy pracownikami a pracodawcami (ostatnią zmianę rozkładu sił mogliśmy dostrzec w ostatnich kilku miesiącach, pisałem o tym w artykule 10 trendów w HR na 2009 rok„.

A oto główne trendy wyszczególnione w tym raporcie:

  1. Firmy stają się świadome granic stosowania technologii w procesach rekrutacji
  2. Doradztwo w zakresie rekrutacji przechodzi swoją drugą młodość
  3. Zróżnicowanie kandydatów: wiekowe, demograficzne przekłada się na zróżnicowanie potrzeb pracowników. Wzrost trudności rekrutacji i zarządzania HR.
  4. Powrót rynku pracownika
  5. Wzrost potrzeby zarządzania marką pracodawcy (Employer Branding), wielkością i znaczeniem porównany do marki produktu.

Te i wiele innych trendów, opisanych szczegółowo, znajdziecie w
raporcie do pobrania Recruitment in 2019: A Jobsite Delphi Study (4) – 985,86 KB

Mirosław Nowoszewski

0 Responses to “Rekrutacja 2019”


  • No Comments

Leave a Reply

You must login to post a comment.