Chcesz być bogaty czy szczęśliwy?

Słuchałam niedawno jednego z guru w sprawach rozwoju biznesu Stephena Pierca. Pierwsze pytanie, które stawia on swoim klientom brzmi „Chcesz być bogaty czy chcesz mieć rację?”

Pomyślałam, że można to pytanie zadać w znacznie szerszym kontekście: „Chcesz być mądry czy chcesz mieć rację?”, albo „Chcesz być zdrowy czy chcesz mieć rację?”.

Z doświadczenia wiem, że często odpowiedź brzmi mniej więcej w taki sposób: „Oczywiście, że chcę być bogaty (mądry, zdrowy, etc), ALE PRZECIEŻ nie ma nic złego w tym co robię. Postępuję słusznie, jestem w zgodzie z sobą, tylko okoliczności mi nie sprzyjają i potrzebuję więcej czasu.”

Innymi słowy fajnie by było być mądrym, zdrowym i bogatym, ALE PRZECIEŻ musiałbym coś zmienić, a to znaczy że w swoim dotychczasowym postępowaniu się myliłem…

W istocie przedkładanie wiary we własną rację – nawet jeżeli tego nie przyznajesz – objawia się brakiem wewnętrznej motywacji, by zmienić własne postępowanie. Nie otwierasz się na opinie, rady i mądrość innych, gdyż towarzyszy Ci (być może podświadome) przekonanie o własnej słuszności.

W gruncie rzeczy większość ludzi nie jest otwartych na nowe pomysły, rozwiązania czy sposoby działania, gdyż wewnętrznie mają potrzebę „mieć rację” i chcą po prostu udowodnić, że ich podejście jest dobre i właściwe.

Ci co maja obsesję na punkcie własnej słuszności – nie uczą się. Nie stają się coraz lepsi, bo nie mają w sobie dość pokory, by przyznać, że się mylą i otworzyć na nowe.

Moja rada?

Przestań gadać i przekonywać innych, że masz rację. Zacznij słuchać i naucz się nowych sposobów działania.

A co Ty o tym sądzisz?

1 Response to “Chcesz być bogaty czy szczęśliwy?”


Leave a Reply

You must login to post a comment.